Monitorowanie aktywności online w miejscu pracy – ECHR 61496/08 CASE OF BĂRBULESCU v. ROMANIA

Od wczoraj trwa eksplozja publikacji o bombastycznych tytułach oraz korespondencji prywatnej i służbowej, odnoszących się do orzeczenia Eurpejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie o sygnaturze 61496/08.

Rzeczpospolita: Trybunał Praw Człowieka: pracodawca może przeglądać prywatną korespondencję pracowników
Pch24.pl: Europejski Trybunał Praw Człowieka: szef może czytać prywatne wiadomości podwładnych
TVP.INFO: Trybunał Praw Człowieka: szefowie mogą czytać wiadomości pracowników. Nawet te prywatne

Mniej bombastycznie:
Wprost: Pracodawca ma prawo do przeglądania maili pracowników w “uzasadnionych przypadkach”
Onet: ETPCz dopuszcza przeglądanie służbowego maila przez pracodawcę

Za granicą:
Independent: European Court rules bosses can monitor employees’ private messages on WhatsApp and other messaging services
BBC: Private messages at work can be read by European employers

Większośc zaprezentowanych tytułów, a często także treść publikacji, nie odnosi się do stanu faktycznego, który był podstawą rozstrzygnięcia, tak więc kilka cytatów (z luźnym tłumaczeniem).

(…)the employer’s regulations explicitly prohibited all personal use of company facilities, including computers and Internet access.

Regulamin pracodawcy wprost zabraniał wszelkiego użytku urządzeń służbowych, w tym komputerów i dostępu do sieci Internet, do celów osobistych.

They noted that the applicant had set up the Yahoo Messenger account for professional use and he furthermore claimed that he had only used it for this purpose(…)

Skarżący założył konto w usłudze Yahoo Messenger na potrzeby pracodawcy, a w trakcie postępowania wyjaśniającego stwierdził, że używał go tylko do celów słuzbowych.

(…)applicant had been given an opportunity to claim that the use he had made of Yahoo Messenger had been, at least in part, private, and he had clearly stated that this had not been the case as he had declared that he had only communicated with clients on behalf of his employer.

Skarżący miał możliwość wyjaśnienia, że usługa Yahoo Messenger była przez niego, przynajmniej częściowo, wykorzystywana do celów prywatnych, ale stwierdził on, że nie miało to miejsca i używał jej jedynie do komunikacji z klientami w imieniu pracodawcy.

(twierdzenie przeciwne być może nie dałoby asumptu do monitorowania prywatnej korespondencji, ale niekoniecznie uchroniłoby skarżącego przed zwolnieniem z pracy.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *